Karpacz zaprasza narciarzy

Karpacz to malownicza miejscowość zaraz obok czeskiej granicy. Leży u stóp Śnieżki, najwyższego szczytu w Karkonoszach, a zarazem całych Sudetach. To niesamowicie położone miasto co roku przyciąga masę turystów, którzy chcą wypocząć w górach. Czy to lato, czy to zima, w Karpaczu zawsze jest co robić. Rozbudowana oferta dla rodzin z dziećmi, nastolatków jak i dla osób szukających prawdziwych wrażeń jest nie do odrzucenia.

Życiodajne Karkonosze

Nim współczesna turystyka zawitała do Karpacza, trafiali tu pielgrzymi wędrujący na Śnieżkę, gdzie znajdowała się XVII-wieczna kaplica świętego Wawrzyńca. Następnie przybywali osoby podróżne, szukające wypoczynku w lecie. W góry prowadzili ich mieszkańcy znający je jak własną kieszeń. Tak zaczął się kręcić biznes, który istnieje do dzisiaj. Chordy ludzi spragnionych obcowania z naturą potrzebują przewodników. W połowie XIX wieku miejscowe władze ustanowiły zawód przewodnika górskiego i tragarza lektyk, którego patronem został św. Wawrzyniec. Ciesząca się coraz większą popularnością miejscowość zapełniała się domkami letniskowymi na wzór szwajcarski. Karpacz w tym momencie leżał na terenie Śląska należącego do Niemiec. Stamtąd też przybywało najwięcej turystów. Dzisiaj jest tętniącym życiem, wyjątkowym miejscem.

Karpacz to raj dla miłośników zjeżdżania na nartach. Tutaj każdy znajdzie nartostradę dla siebie. Jesteś poważnym zawodnikiem? Czarna trasa czeka na twoje wyczyny. Lubisz spokojne zjazdy? Niebieską trasą możesz podziwiać otaczający cię krajobraz.

Góra Kopa

W 1895 roku otwarto stację kolejową, co spowodowało szybki rozwój Karpacza jako miejscowości turystycznej. Dzisiaj koleją dojedziemy jedynie do Jeleniej Góry, jednak nieczynna stacja w Karpaczu stała się niejako ciekawostką turystyczną.

W 1903 roku powstał pierwszy klub narciarski w Karpaczu, a w 1913 roku wybudowano pierwszą skocznię, której rekord pobił Adam Małysz podczas mistrzostw Polski w 2004 roku. Rok 1959 należał do pierwszej kolejki krzesełkowej na Kopę, jaka powstała po polskiej stronie Karkonoszy. Kopa awansowała na główny punkt wyjściowy na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy, zimą zaś staje się główną osią Kompleksu Narciarskiego Kopa w Karpaczu.

Nartostrady w ramach Kompleksu Narciarskiego Kopa są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu dają możliwość zabawy każdemu miłośnikowi nart bez względu na poziom zaawansowania. Łącznie funkcjonuje osiem tras, z czego dwie to trasy trudne, dwie średnie, a reszta łatwa. Niezależnie od wyboru nartostrady, widoki będą przepiękne.

Polana Złotówka

Na Polanie Złotówka rozpościera się ta mniej stroma część nartostrad Kompleksu Narciarskiego Kopa. Dzięki wyciągom orczykowym możemy dostać się prawie pod samo schronisko PTTK „Strzecha Akademicka”. Kompleks Narciarski to ponad 8 kilometrów tras, ale niestety nieoświetlonych.

Dla osób niepewnych swojej jazdy na nartach i bojących się zjechać ze stoku, Karpacz proponuje sztucznie naśnieżany stok narciarski znajdujący się w Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa. Na terenie całego Karpacza, pomijając Kompleks Narciarski Kopa, znajduje się ponad dwadzieścia różnej długości stoków, które w większości są oświetlane w nocy. To idealne miejsca dla dzieci uczących się jeździć na nartach.